
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.3462 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 10 V |
| Weight | 5.5 g |
Stock: 25585
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09404
Ext.Price$0.09404
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09404 | $0.09404 |
| 10 | $0.04069 | $0.40690 |
| 50 | $0.03845 | $1.92250 |
| 100 | $0.03634 | $3.63400 |
| 500 | $0.02813 | $14.06500 |
| 1000 | $0.02565 | $25.65000 |
| 3000 | $0.01813 | $54.39000 |
| 5000 | $0.01614 | $80.70000 |
| 10000 | $0.01436 | $143.60000 |
